Общата цел на проекта е изработване на Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Плевен, отразяващ нуждата от преодоляване на икономически, природни и социални проблеми в идентифицирани зони за въздействие.
Чрез изработването на Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Плевен се цели осигуряване на съгласуваност на въздействието върху отделните елементи на градската среда чрез координация на мястото, вида и времето на извършване на различни дейности, свързани с възстановяването и развитието на градската среда. Чрез координацията ще бъде постигната по-висока ефективност, осигуряване на добавена стойност и нарастване на ефекта от изпълнение на отделните програми и съответните им проекти за развитието на градската инфраструктура в цялото й многообразие.
Бюджет на проекта: 994 284,00 лева
- Размер на безвъзмездната финансова помощ от ОПРР: 944 569,80 лева
- Финансов принос на Община Плевен 49 714,20 лева
Срок за изпълнение на проекта: 24 месеца
Същност на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР)
“Интегриран план за градско развитие" е план за икономическо и социално развитие или възстановяване на населено място - град или част от него, разработен за прилагането на оперативна програма "Регионално развитие", както и на други оперативни програми, финансиращи проекти в градовете. (Закон за регионалното развитие)
ИПГВР представлява съвкупност от свързани във времето и пространството проекти, действия и инвестиционни намерения, които се прилагат в определени градски зони за въздействие. Той интегрира политики и обединява разнородни участници за тяхното съвместно провеждане, като допринася за реализация на визията и стратегията за развитие на града, респективно конкретни приоритети на развитието, определени в действащите стратегически документи.
ИПГВР се изготвят в съответствие с Методическите насоки за разработване и прилагане на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, одобрени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, които определят типовете зони за въздействие:
- зони с преобладаващ социален характер;
- зони с потенциал за икономическо развитие;
- зони на публични функции с висока обществена значимост.
„Зона за въздействие“ представлява обособена градска територия с определено основно функционално предназначение, със сходни характеристики и състояние на физическата среда, социална структура на населението и характер и структура на основните фондове (сгради, инфраструктура и др.).